Ať už hrajete hry na PC nebo pracujete u počítače, většinu času trávíte u klávesnice. Jenže i ty se mohou dost lišit. Jedním z hlavních rozdílů je typ použitých spínačů v každé jedné klávese. Nejpoužívanější a nejlevnější jsou membránové spínače, které najdete ve většině klávesnic do tisícovky ale také u notebooků. Nic proti nim, text na nich napíšete také, ale daleko lepší požitek ze psaní nabízejí modely, které mají mechanické spínače, kde uvnitř každé klávesy jsou dva rozpojené vodiče, které se při stisku spojí. Návrat klávesy zpět do původní polohy poté zajistí pružinka ve spínači. I mechanických spínačů ale existuje několik druhů a každý se po stisku chová trošku jinak. Nejznámější jsou tři typy, které je možné snadno rozeznat podle barevného značení – červený (lineární), hnědý (hmatový) a modrý (klikací). Klikací spínače reagují podobně jako tlačítko u myši. Hmatový při sepnutí lehce cvakne, takže prst dostane zpětnou vazbu. Mezi mechanickými spínači jsou pak velmi používané červené, které se sepnou v určitém okamžiku stisku klávesy. 

To byla trocha teorie, teď ale k tomu hlavnímu: Proč by měla být mechanická klávesnice lepší než obyčejná membránová?

Zaprvé mají mechanické klávesnice delší životnost, a to až 70 milionů stisků. Také se velmi snadno se čistí. Mechanické klávesnice jsou navíc mnohem kvalitněji zpracované, používají se u nich lepší materiály, mají větší váhu, takže jsou pěkně stabilní. To nejpodstatnější ale je, že jde o úplně jiný zážitek ze psaní. Ať máte jakýkoliv typ mechanických spínačů, vždy po stisku máte jasnou zpětnou vazbu – jak pocitovou, tak i zvukovou. Každý stisk je proto jasný a precizní – nestane se vám, že byste náhodou kliknuli někam vedle a nevěděli o tom. Mechanické klávesnice jsou prostě robustní.

Jak se říká, zážitek je nepřenositelný, a tak je nejlepší si nějakou mechanickou klávesnici vyzkoušet na vlastní kůži. Při zkoušení v obchodě si těch pár minut teprve budete zvykat na ten trošku jiný pocit při psaní, a proto doporučujeme nějakou levnější rovnou koupit.

Na trhu najdete mechanické klávesnice i do tisícovky, ale u těch často nenajdete ani typ použitých spínačů a nebo nebude uveden jejich výrobce. Na to samozřejmě pozor, protože právě kvalitní výrobce spínačů je to, co je třeba sledovat.

Z těch levnějších, ale přitom velmi kvalitních, jsme si pro dnešní článek zvolili klávesnice od společnosti Endorfy. Ta se sice zaměřuje na kvalitní doplňky pro hráče, ale klávesnice je něco, co využije každý uživatel počítače. V nabídce mají několik desítek variant klávesnic, ze kterých jsme vybrali Thock Compact Wireless, Thock 75 % a Thock TKL Wireless.

Začneme tím, co mají společné – především je to použití kvalitních a osvědčených červených spínačů od značky Kailh. Všechny také mají programovatelné RGB podsvícení. Sami si tak můžete určit, jaké klávesy mají svítit jakou barvou, případně vybírat různá barevná schémata nebo světelné efekty. Označení kláves různými barvami se hodí pro konkrétní programy, kde jsou různé klávesové zkratky pod různými písmeny, která je možné si za tímto účelem zvýraznit. Stejně tak je možné podsvícení ztlumit nebo kompletně vypnout.

Když jsme zmiňovali delší životnost, té je dosaženo i díky tomu, že klávesnice podporuje tzv. hot-swap, kdy je možné jednotlivé klávesy, respektive spínače, vyměnit. Pokud by časem nějaký spínač přestal fungovat, velmi snadno jej i běžný uživatel zvládne nahradit za nový. Stejně tak je možné hned po nákupu vyměnit klávesy „Y” a „Z”, což zlobí mnoho uživatelů, kteří primárně používají české rozložení kláves. Když už jsme u českých znaků, je nutné vypíchnout, že všechny testované klávesnice mají i české popisky, což pro mechanické klávesnice ještě vůbec není běžné. U klávesnic se často stává, že postupem času se kvůli pohybu prstů po klávesách smažou popisky. V Endorfy používají při výrobě double shot technologii, kde je každá klávesa vyrobena na dvakrát. V praxi je to tak, že se nejprve do formy vstřikuje první průhledná vrstva se znakem, a následně „barevný“ zbytek - v tomto případě černá vrstva, čímž se popisek stává téměř nezničitelným. 

Všechny klávesnice mají také technologie n-key rollover a anti-ghosting, které umožňují zaznamenání stisku několika kláves zároveň. Při psaní textu to člověk neužije, při hraní na klávesnici, kde držíte více kláves (například chůze šikmo, u toho držet běh, skákat a střílet), to oceníte.

Teď už ale pojďme na ty rozdíly: mechanické klávesnice se dělají v různých velikostech a nejinak tomu je i u dnes představovaných modelů od Endorfy. 

Thock Compact patří do kategorie nejmenších klávesnic a nabízí „jen” 61 kláves na ploše 60% velikosti běžné klávesnice. Marně byste tedy hledali směrové šipky, šestici tlačítek nad nimi, numerickou část ale i funkční klávesy F1 - F12. Nebojte, ke všem těmto tlačítkům se dostanete také a dokonce budete vědět, kde je hledat, protože tyto klávesy jsou nadepsány z přední (nikoliv horní) části kláves. Hlavní výhodou je tak decentnost a kompaktnost, protože celková šířka je jen 290 milimetrů, což ji dělá velmi oblíbenou mezi hráči, kterým pak zbývá spousta prostoru na stole. Klávesnici je možné také někam uklidit, protože nabízí možnost bezdrátového připojení pomocí USB 2,4GHz přijímače, a co je zajímavé, tak i pomocí Bluetooth. Klávesnici je proto možné bez problémů používat i s mobilními telefony a tablety. Super je, že klávesnice umožňuje připojení až 4 různých zařízení, mezi kterými je možné přepínat. Bez problémů tedy můžete používat klávesnici u počítače a po přepnutí s klávesnicí ovládat třeba tablet nebo notebook. Kdyby v klávesnici došla baterie, tak ji jen stačí připojit přiloženým 1,8 m dlouhým kabelem se zlacenými konektory. Hned začne nabíjení a zároveň je možné pokračovat v práci nebo hraní.

Thock TKL Wireless je obdobou výše uvedené Thock Compact, jen ve větším provedení. Při délce 361,5 milimetrů a s 87 klávesami pokrývá 80 % běžné klávesnice. Zkratka TKL v názvu značí, že jde o provedení „Tenkeyless”. Doslovný význam v tom ale nehledejte, klávesnice není menší o 10 kláves, ale o celou numerickou část včetně matematických symbolů a klávesy Enter. Všechno ostatní už je ale stejné jako u Thock Compact – najdete zde stejné možnosti konektivity, stejný kabel se stejně pozlacenými konektory, prostě všechno.

„Něco mezi” nabízí poslední z námi představovaných klávesnic a to je Thock 75 % s délkou 326 milimetrů a počtem 84 kláves, což jej řadí do kategorie „Compact Tenkeyless”. Oproti běžnému „Tenkeyless” chybí jen pár kláves, ale pozor, uspořádání není jako na klasické klávesnici: všechny klávesy jsou nahuštěné na sebe, jako tomu bývá u malých notebooků. Tahle klávesnička má v pravém horním rohu navíc kvalitní kovový ovladač hlasitosti, který po stisku slouží pro vypnutí zvuku. Ke klávesnici je navíc možné dokoupit opěrku na zápěstí s paměťovou pěnou uvnitř a umělou kůží navenek. Opěrka se ke klávesnici sama přichytí pomocí magnetů. Thock 75 % jako jediná nenabízí bezdrátové vychytávky, jinak je ale stejná jako ostatní.

Všechny klávesnice přitom poskytují stejně dobrý zážitek při hraní i psaní. Spínače slyšíte, i cítíte jejich odezvu, přitom to není žádné hlasité cvakání, které by rušilo ostatní členy domácnosti. Zkrátka a dobře jde o kvalitní klávesnice s českými znaky, a když se rozhodnete pro jakoukoliv z nich, neuděláte chybu. Při ceně od 1.200,- Kč do 1.700,- Kč v závislosti na modelu a prodejci jde o ideální vstup do světa mechanických klávesnic.